Facebook Twitter Google Plus
Anasayfa / HABERLER / Trabzon’da TAR-GEL uzmanları, bahçelerde budama eğitimi aldılar
Trabzon’da TAR-GEL uzmanları, bahçelerde budama eğitimi aldılar
Paylaş :         Yazdır
Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.orgFındık ağacının ekonomik ömrü için önemli olan budama işleminin zamanında ve en yararlı bir şekilde yapılması için TAR-GEL uzmanı ziraat mühendislerine uygulamalı eğitimler yaptırılıyor.

Trabzon Ticaret Borsası’nın koordinasyonunda, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Trabzon’da uygulanmaya başlanan ve sektörle ilgili tüm kurum ve kuruluşların da desteklediği “Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi” kapsamında Tarım Yayımı Geliştirme Projesi (TAR-GEL) kapsamında köylerde görevlendirilen uzman ziraat mühendislerine teorik ve uygulamalı eğitim verildi.

Merkezi Giresun’da bulunan Fındık Araştırma İstasyonu Müdürlüğü uzmanları tarafından verilen eğitimin uygulamalı bölümü Trabzon’a bağlı Yeşilova Beldesi’nde yapıldı.

Fındık Araştırma İstasyonu uzmanı Hüseyin İrfan Balık, budama işleminin ağacın ömrünü uzattığını, daha kaliteli meyve vermesine ve verim artışına sebep olduğunu ve tozlanmayı arttırdığını belirterek, “Budama da arzu edilen ortası boş ocak şeklidir. Aynı kökte en fazla 2 dal olmalıdır. Ocakta bırakılacak dal sayısı 5-6 adetten fazla olmamalıdır” dedi.

Budamanın doğru zamanda yapılması gerektiğini de hatırlatan Balık şöyle konuştu:

“Zamana dayalı iki budama şekli vardır. Biri Sonbahar-Kış budamasıdır ki, bitki yapraklarını dökerek dinlenmeye başladığı zamanda, kış soğuklarından önce yapılmalıdır. İlkbahar budaması ise Mart-Mayıs ayları arasında gerçekleştirilmelidir. Budama işleminde dikkat edilecek bir husus da dallar ne kadar güneş alırsa yıllık sürgünlerde o kadar uzun ve fazla olur. Buda verim artışı demektir.”

Proje kapsamında budama işlemlerinde başvuruları halinde üreticilere gerektiğinde uygulamalı yardımda edileceği belirtilerek, bunun için 444 02 08 no lu telefona başvurulması istendi.


Fotoğraflar :
Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org
TTB T.C. Trabzon Valiliği İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Fındık Araştırma İstasyonu Fındık Tanıtım Grubu Karadeniz İhracatçı Birlikleri İstanbul İhracatçılar Birliği   
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Trabzon Ticaret ve Sanayii Odası Ulusal Fındık Konseyi Ülker


          Trabzon Ticaret Borsası
Pazarkapı Mah. Sahil Cad. No:103
TRABZON
0.462.326.45.05                   
Trabzon Ticaret Borsası

TOBB


 
           
Anasayfaİletişim | Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org | www.kalitelifindik.org © 2019 .Kaliteli Fındık Projesi 2012 Web Sitesi