Facebook Twitter Google Plus
Anasayfa / HABERLER / Trabzon’a dikilecek fidanlar Giresun’da hazırlanıyor.
Trabzon’a dikilecek fidanlar Giresun’da hazırlanıyor.
Paylaş :         Yazdır
Trabzon Ticaret Borsası’nın (TTB) koordinasyonunda 2013’de uygulanmaya başlanan “Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi” kapsamında ikinci dönemde Trabzon’da yenilecek bahçelere dikilecek fidanlar Giresun’da hazırlanıyor.

İyi tarım uygulamaları konusunda uzman, Keşap Fındık Üreticileri Birliği Başkan Yardımcısı Özer Akbaşlı tarafından oluşturulan 10 kişilik bir ekip tarafından Giresun’daki bahçelerden sökümü yapılan kaliteli fidanların dikim işlemi yaşlı bahçelerin sökümünün ardından gerçekleştirilecek.

TTB Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Trabzon İl Müdürlüğü’nün gözetiminde sökülecek yaşlı bahçelerin bu hafta belirlenerek, gereken çalışmalara başlanacağını belirterek, “Bu alanlar örnek bahçe olarak hazırlanıp, üreticilerimizin yapılması gerekenleri yerinde gelip görmesi sağlanacak. Geçtiğimiz yıl 10 örnek bahçe hazırladık. Bu bahçelerdeki kuruyan fidanları yeniledik. 4-5 yıl sonra ilk fındıkları almaya başlayacağız. Bizim hedefimiz ve amacımız fındığımızdaki en büyük sorun olan verimsizlik ve kalitesizliğin ortada kaldırılmasını devlet politikası haline getirmekti. Adım adım bu hedefe yaklaşıyoruz. Yakında yapacağımız toplu söküm ve dikim bu politikanın öncüsü adımlardır” dedi.

Fındık fidanlarını hazırlayan ekibin sorumlusu Özer Akbaşlı ise, Giresun Yağlısı olarak bilinen kaliteli fındıkların yer aldığı bahçelerden fidanların özenle seçildiğini ve kökleri toprakla sarılarak saklandıklarını belirterek, “Bugün bahçelerden temin edilen fidanların önümüzdeki yıllarda seralarda yetiştirilerek sertifikalı olarak üreticilere ulaştırılması için de proje hazırlanıyor. Türk fındığı için tarihi bir dönüm noktası olan bu çalışmalar, üreticilerimizden ihracatçılarımıza kadar tüm sektöre büyük kazanç sağlayacaktır” dedi.

20 bini aşkın fidan, Tarım İl Müdürlüğü ve Fındık Araştırma İstasyonu uzmanları nezaretinde geleneksel ocak yönteminin dışında sıralı ve ikili sistemle dikimi yapılacak. Yenileme yapılacak bahçelerin dikim ve bakımı üreticilere ait olacak.

 

Fotoğraflar :
Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org
TTB T.C. Trabzon Valiliği İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Fındık Araştırma İstasyonu Fındık Tanıtım Grubu Karadeniz İhracatçı Birlikleri İstanbul İhracatçılar Birliği   
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Trabzon Ticaret ve Sanayii Odası Ulusal Fındık Konseyi Ülker


          Trabzon Ticaret Borsası
Pazarkapı Mah. Sahil Cad. No:103
TRABZON
0.462.326.45.05                   
Trabzon Ticaret Borsası

TOBB


 
           
Anasayfaİletişim | Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org | www.kalitelifindik.org © 2019 .Kaliteli Fındık Projesi 2012 Web Sitesi