Facebook Twitter Google Plus
Anasayfa / HABERLER / TAR-GEL Mühendislerine Fındık Eğitimi
TAR-GEL Mühendislerine Fındık Eğitimi
Paylaş :         Yazdır
Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.orgTrabzon’da uygulanan “Fındıkta Verim ve Kaliteyi Artırma Projesi” kapsamında fındık bahçelerinde yapılacak budama ve zirai mücadele konularında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı çalışan Tarım Yayımı Geliştirme Projesi (TAR-GEL) uzmanı ziraat mühendislerine eğitim veriliyor.

Trabzon Ticaret Borsası’nın koordinatörlüğünde gerçekleştirilen proje kapsamındaki eğitim toplantısı Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Salonu’nda yapıldı.

Toplantının açılışında konuşan Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Cirav, Türkiye’nin dünyada söz sahibi olduğu fındıktaki üstünlüğünü kaybetmeden, Pazar payını ve kazancını arttırması gerektiğine işaret ederek, bunun yollarından birinin, en önemlisinin de verim ve kaliteyi arttırmak olduğunu söyledi.

Mehmet Cirav, Türkiye’nin geçtiğimiz sezon ürettiği 750 bin ton kabuklu fındığın tamamını dış ve iç piyasaya sattığına dikkat çekerek, “Dönümde 70-80 kiloluk üretimle bunu istikrarlı bir şekilde sürdürmek mümkün değildir. Çok ve kaliteli üretip, çok satarak dünya piyasasına tam hakim olabiliriz. Bunun yol ve yöntemi de üretimi artırıp, dünyaya fındık satmaktır. Böylelikle diğer ülkelerdeki üretimleri de kontrol altına almış oluruz” dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sabri Topbaş’da, üreticinin bilinçlendirilmesinde TAR-GEL mensubu ziraat mühendislerine çok iş düştüğünü belirterek, “Trabzon’daki 104 bin hektarlık tarım arazisinin yaklaşık 64 bin hektarlık kısmını fındık bahçeleri teşkil ediyor. Bu alanlardan elde edebildiğimiz fındık miktarı ise yıllık ortalama 50 bin ton dolayında. Bu da 100 kg’ın altında bir üretimimiz var demektir. Bu çok azdır. Alternatif olan bir ürün olmayan fındıktaki üretim ve kalitemizi arttırmalıyız. Burada bize büyük görev düşüyor” dedi.

Semine katılan ziraat mühendislerine Fındık Araştırma İstasyonu Müdürlüğü uzmanları Ömür Duyar, Hüseyin İrfan Balık ve Dr. Arzu Sezer tarafından, budama, zirai mücadele, toprak analizleri konularında bilgiler verildi. Seminere katılanlar daha sonra Yeşilova beldesindeki bahçelerde uygulamalı eğitim yaptılar.

 


Fotoğraflar :
Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org
TTB T.C. Trabzon Valiliği İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Fındık Araştırma İstasyonu Fındık Tanıtım Grubu Karadeniz İhracatçı Birlikleri İstanbul İhracatçılar Birliği   
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Trabzon Ticaret ve Sanayii Odası Ulusal Fındık Konseyi Ülker


          Trabzon Ticaret Borsası
Pazarkapı Mah. Sahil Cad. No:103
TRABZON
0.462.326.45.05                   
Trabzon Ticaret Borsası

TOBB


 
           
Anasayfaİletişim | Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org | www.kalitelifindik.org © 2019 .Kaliteli Fındık Projesi 2012 Web Sitesi