Facebook Twitter Google Plus
Anasayfa / HABERLER / Proje başarıyla yürüyor. Herkes üzerine düşen görevi yerine getiriyor.
Proje başarıyla yürüyor. Herkes üzerine düşen görevi yerine getiriyor.
Paylaş :         Yazdır
Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.orgTrabzon Ticaret Borsası'nın koordinasyonunda, sektörle ilgili tüm kurum ve kuruluşların destek ve katkıları ile Aralık 2013'de uygulanmaya başlanan "Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi" ne ilgi gittikçe artıyor. Şu ana kadar Trabzon’da 10 bahçe yenilenirken bu sayının önümüzdeki yıllarda artması bekleniyor.

Öğle kuşağında Karadeniz TV’de yayınlanan  “Fadimenin Gündemi” programına telefonla bağlanan TTB Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu, program yapımcısı Fadime Çebi’nin sorularını yanıtladı. Başkan Köleoğlu projeye talebin fazla olduğunu belirtip “Çiftçilerimiz bu projeden sadece eski ağacı söküp yerine yenisini dikiyoruz düşüncesine kapılmasınlar” diyerek şöyle konuştu:   

“Biz bu işi öyle kulaktan dolma sözlerle yapmıyoruz. Tarım Bakanlığından ve Giresun Fındık Araştırma İstasyonu Müdürlüğü’nden uzman bir ekiple birlikte yürütüyoruz. Bu arkadaşlarımız gelip bahçenin toprağından numune alıyorlar ve nasıl gübre kullanılması hususunda bilgiler veriyorlar.  İşimiz eski ağacı söküp yerine yenisini dikmek değil. Daha çok ikili ve tek ağaç sistem üzerinde çalışıyoruz.  Bu sistem  Fındık Araştırma İstasyonu’nun yeni yaptığı bir sistem. Onlar bu çalışmayı Giresun’da bazı bahçelerde uygulamışlar ve verim almışlar. Bizde Trabzon’da aynısını uygulamaya çalışıyoruz. İkili sistemde hem toplaması hem de bakımı daha kolay olacak. Aynı zamanda makineli tarıma geçme pozisyonuna da girmiş olacağız. Hedefimiz dönümde verimi 200 kilogramın üzerine çıkarmak. Bunun için herkes üzerine düşen görevi yerine getiriyor.”

Başkan Köleoğlu; bu konudaki çalışmalar ve gereken bilgilerin de kalitelifindik.org sitesinden alınabildiğine de dikkat çekerek, ayrıca 444 02 08 no lu telefona da başvuru yapıldığında bilgilendirileceklerini sözlerine ekledi.

 


TTB T.C. Trabzon Valiliği İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Fındık Araştırma İstasyonu Fındık Tanıtım Grubu Karadeniz İhracatçı Birlikleri İstanbul İhracatçılar Birliği   
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Trabzon Ticaret ve Sanayii Odası Ulusal Fındık Konseyi Ülker


          Trabzon Ticaret Borsası
Pazarkapı Mah. Sahil Cad. No:103
TRABZON
0.462.326.45.05                   
Trabzon Ticaret Borsası

TOBB


 
           
Anasayfaİletişim | Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org | www.kalitelifindik.org © 2019 .Kaliteli Fındık Projesi 2012 Web Sitesi