Facebook Twitter Google Plus
Anasayfa / HABERLER / MEHMET CİRAV, ''Artık, Ziraat Odalarını ciddiye almıyorum..''
MEHMET CİRAV, ''Artık, Ziraat Odalarını ciddiye almıyorum..''
Paylaş :         Yazdır
-Devletin alan bazlı desteği fındık üretiminin önündeki en büyük engellerden biridir.. 

-Artık, Ziraat Odalarını ciddiye almıyorum..

-Yabancılar iyi tarım uygulamalarını hayata geçiriyorlar..


Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Cirav, Ordu dan yayın yapan Altaş Tv deki Karadeniz Ekonomi Programında fındıkla ilgili detaylı açıklamalarda bulundu.

6 Kasım Perşembe akşamı saat 21:30 da Ekonomi Programına konuk olan Cirav Murat Gürsoy'un sorularını cevapladı. Yaklaşık bir saat süren programda, fındık da yaşanan sorunlar, çözüm önerileri, 2008 den bu yana fındık sektöründe ki gelişmeler ve Fiskobirlik ile Ziraat Odaları gibi konular konuşuldu.
 

Mehmet Cirav’ın açıklamalarından detaylar: Fiskobirlik bundan sonra ayağa kalkamaz 

Fiskobirlik devletin desteğiyle 2004 yılına kadar bu sektörde aktifti ,kendi gayretleriyle 3-5 yıl daha bir şeyler yaptılar fakat Fiskobirlik o dönemde kendi eline geçen fırsatı iyi değerlendiremedi.Yüksek fiyat uygulaması çok yanlış bir politikaydı.Elinde ki bir çok imkanı heba etti.Kuruma ve Üreticiye çok ciddi zararlar verdi mağdur etti ve hala bugün üreticiye 2006’dan kalma borçları bulunmaktadır.. Fiskobirlik Kooperatif mantığıyla yönetilseydi ve üreticiye güven verseydi, kar zarar hususuna göre işletilmiş olsaydı Fiskobirlik çok farklı bir yerde olabilirdi. Fiskobirlik bundan sonra ayağa kalkamaz..

Serbest piyasa rejimi fındık sektörü için olumlu bir karardır

Bu son don hadisesi dışında 2008 den buyana fındık fiyatları hiç aşağı düşmedi. Fiskobirlik’in, Toprak Mahsulleri Ofisinin ve devletin devreden çıkması üreticiden yana bir durum oldu. Belli bir taban fiyat olmaması fındığın fiyatını her gecen gün yükseltmiştir. Dolayısıyla serbest piyasa rejimi çok yerinde bir karardır. Fındık sektörü için oldukça olumlu bir karar olarak görüyorum.

İç piyasada %60 Oranında bir düşüş var

Fındık fiyatlarının bu duruma geleceğini hiçbirimiz öngöremedik.Genel anlamda üretici veya fındıkla ilgilenen herkes kendi bütün sermayesini fındığa çevirip belli bir stok oluşturdular.İç piyasada %60 oranının da yaşanan bir düşüş var. Marketten aldığınız fındığın bugün ki fiyatı 50 TL’nin üstünde..Türkiye de en çok konuşulan tarım ürünü fındıktır.Bugün fındık rekoltesi eğer söylenildiği gibi 350 bin tonsa fındığın bugün fiyatı 15-20 TL olurdu.Bunlar gerçek rakamlar değildir.

Ziraat Odalarını artık  ciddiye almıyorum

Türkiye’de rekolte tahminlerini belli kurumlar yapıyor bunlar arasında en sağlam olanı Tarım İl Müdürlükleriydi. Ama son birkaç yıldır maalesef onlarda bu anlamda yanıldılar.%10-20 oranında ki yanılmalar, ortada kasıt olduğunun bir göstergesidir. Yapılan bu yanlış rekolteler  üreticiyi yanıltıyor ve onları bu anlamda zarara sokuyor. Bu konuların konuşulup buna bir son verilmesi gerekiyor. Ziraat odaları bilimsel verilerden, uzak algı ve görüş üzerine rekolte açıklaması yapan bir kurumdur. Çiftçinin daha çok kazanması adına söylemlerde bulunuyorlar, dolayısıyla genel anlam da ziraat odalarını ben ciddiye almıyorum.

Diğer Ülkelerin Fındık Konusunda ki Çabalarını Suni Buluyorum

Avrupa'nın fındığı nereden aldığı önemli değil. Çünkü Allah fındığı bu coğrafyaya vermiştir. İklimsel olarak fındığa elverişli bir ülkede yaşıyoruz. Bunun dışındaki ülkeler suni olarak çaba göstermektedirler.

Yabancı firmaların Türkiye'ye gelmesi üreticinin lehine bir durumdur

Avrupa da badem ihracatçılığı yapan kişiler %10 kardan aşağı satmazken fındık da maalesef %1-2 gibi çok düşük cirolar söz konusudur. Karadeniz’de ihtiyacı olandan fazla fındık kırma fabrikaları yer almaktadır. Bu çok yanlış.Bu plansızlık sektördeki yanlışlardan birisidir.Yabancı firmaların buraya gelmesini çok olumlu buluyorum keşke bir çok firmayı burada görebilsek.İhracatçıdaki rahatlık ,tembellik böylelikle son bulur diye düşünüyorum.

Yabancı firmalar yıllardır biz ihracatçıların yapamadığı uygulamaları (iyi tarım) hayata geçiriyor

Fındık sektörün de karlılık oranı yüksek olmadığı için ihracatçı,üretici fındık bahçesini yenilemiyor.Ama bu algı yabancı firmaların çabasıyla değişecektir diye düşünüyorum çünkü Onlar için ucuz fındık çok da önemli değil,önemli olan fındığın bol ve kaliteli olması.. İyi tarım uygulamaları da bunun bir göstergesidir.

Doğrudan Gelir Desteği yerine üretime destek verilmesinden yanayım

Doğrudan gelir desteği yerine üretime destek verilmesi için bakanlıkla görüştük ve bu uygulamadan vazgeçilmesini istedik. Çünkü bu üreticiyi hazıra alıştırmaktır. Burada amaç üretime teşvik etmek olmalıdır. Fakat fındıkta verimliliğin artması o dönemde bakanlığın nedense işine gelmedi ve desteklemediler.

Devletin verdiği gelir desteği üretimin önünde ki engellerden biridir

Türkiye de siyasetçiler işin kolayına gidiyor. Fındık Konusunda çok ilerleme kaydedemiyoruz.

Üretici verimi nasıl artırabilirim düşüncesiyle bahçesine baksa ilgilense ortaya çok güzel sonuçlar çıkacak. Devletten aldığı desteği göz önünde bulundurduğu için üretimi bu noktada çok önemsemiyor.

Fındıkta ki bu fiyatlarla başka pazarlarda iş yapamazsınız.. Milli ürünümüz olan 2 milyar dolar getirisi olan fındığı çok daha önemsemeli ve verimi yükseltmeliyiz.

Lisanslı depoculuk sistemi hayata geçirilebilseydi fındık fiyatından korkmamıza gerek kalmazdı

Lisanslı depoculuğun Türkiye de bir karşılığı yok.3 – 5 Ton üretim yapan üretici bu tarz şeylerle uğraşmaz. Üretici fındığını satmadan gönül rahatlıkla bırakabileceği bir depo mutlaka olmalı. Ama bu bazı detaylar nedeniyle Lisanslı depoculukta başarılamadı.

Fiskobirlik keşke bu hizmeti şuanda hayata geçirebilseler üreticiye muazzam bir hizmet etmiş olurlar. Üreticinin güven duyabileceği bir depoya bir kuruma ihtiyacı vardır.

 
TTB T.C. Trabzon Valiliği İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Fındık Araştırma İstasyonu Fındık Tanıtım Grubu Karadeniz İhracatçı Birlikleri İstanbul İhracatçılar Birliği   
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Trabzon Ticaret ve Sanayii Odası Ulusal Fındık Konseyi Ülker


          Trabzon Ticaret Borsası
Pazarkapı Mah. Sahil Cad. No:103
TRABZON
0.462.326.45.05                   
Trabzon Ticaret Borsası

TOBB


 
           
Anasayfaİletişim | Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org | www.kalitelifindik.org © 2019 .Kaliteli Fındık Projesi 2012 Web Sitesi