Facebook Twitter Google Plus
Anasayfa / HABERLER / Fındıkta makineli kurutma..
Fındıkta makineli kurutma..
Paylaş :         Yazdır
Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.orgFındıkta mekanik sistem olarak adlandırılan makineli kurutma işlemine bu yıl 11 Ağustos’ta başlanacağı bildirildi.

Doğu Karadeniz’in az güneşli ve yağışlı bir iklim yapısına sahip olması nedeniyle kurutulmasında sıkıntı yaşanan fındıkta 2012 yılında uygulanmaya başlanan makineli kurutma sistemini bu yıl 11 Ağustos’ta devreye girecek.

Trabzon-Arsin Organize Sanayi Bölgesi’nde fındık ihraç rekortmeni Oltan Gıda’ya ait alana kurulan ve toplam 25 ton kapasiteli 12 makinenin yer aldığı fındık kurutma merkezi 30 Eylül 2014 tarihine kadar hizmet verecek.

Oltan Gıda tarafından taşıma ve kurutma işleminden ücret almadan hizmet verecek merkezde 2012’de 257 ton, geçen yıl ise 304 ton fındık kurutulmuştu.

Yetkililer, kurutma merkezinden yararlanmak için 444 02 08 no lu telefondan veya Arsin’deki kurutma merkezinden sıra alınması gerektiğini belirterek, fındıkların merkeze getirilmeden önce harmanda 2-3 gün bekletildikten sonra patosa vurulması gerektiğini hatırlattılar.


Makineli kurutma işlemine tabii tutulan fındıklar normal şartlarda kurutulanlara göre 2-3 randıman daha fazla kalitede oluyor. Yaş fındıklar nem oranına göre 8 ila 18 saat arasında işleme tabi tutularak kurutuluyorlar.


TTB T.C. Trabzon Valiliği İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Fındık Araştırma İstasyonu Fındık Tanıtım Grubu Karadeniz İhracatçı Birlikleri İstanbul İhracatçılar Birliği   
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Trabzon Ticaret ve Sanayii Odası Ulusal Fındık Konseyi Ülker


          Trabzon Ticaret Borsası
Pazarkapı Mah. Sahil Cad. No:103
TRABZON
0.462.326.45.05                   
Trabzon Ticaret Borsası

TOBB


 
           
Anasayfaİletişim | Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org | www.kalitelifindik.org © 2019 .Kaliteli Fındık Projesi 2012 Web Sitesi