Facebook Twitter Google Plus
Anasayfa / HABERLER / Fındıkta Yeni Cins
Fındıkta Yeni Cins
Paylaş :         Yazdır
Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.orgGiresun Fındık Araştırma İstasyonu, dip sürgünü vermeyen ve verim kalitesi daha yüksek yeni bir fındık çeşidi üretmeyi başardı.

Bir süredir üzerinde çalışma yürütülen ve başarılı sonuç alınan fındık çeşidiyle ilgili bilgi veren Fındık Araştırma İstasyonu Müdürü Gökhan Kızılcı, yeni dikim alanlarına ve yenilenmesi gereken bahçelere tavsiye ettiklerini söyledi. 

Kızılcı, “Fındık Araştırma İstasyonu olarak fındığın verim ve kalitesinin artırılmasına yönelik çalışmalarımız sürüyor. Bu kapsamda aşılanmanın fındıkta uygulanabilirliği ve aşılanmış fidanda verim ve kalitenin nasıl artırılacağına yönelik çalışma yaptık. Fındıkta aşılanma uygulaması kapsamında anaç olarak Bolu fındığını, aşı olarak üç farklı fındık çeşidini kullandık. Uygulama bahçemizde ise aşılı ve aşısız fındık fidanlarını yan yana diktik. Yaptığımız gözlem ve incelemeler sonucunda, ilk aldığımız sonuca göre henüz üç yaşında bulunan aşılı fındığın erken meyveye yattığını gördük. Aynı zamanda dip sürgünü vermediğini de gözlemledik. Her geçen yılda veriminin giderek arttığını görmekteyiz. Tek dal olarak fındık bahçelerinde yerini alacak olan bu aşılı fidan dip sürgünü vermediği için iş gücünü düşüreceği gibi verimi ve kalitesi de diğerine göre yüksek olacaktır” dedi.

Fındık üretim alanlarında yenilenmesi gereken ve yeni kurulacak bahçelerde Giresun Fındık Araştırma İstasyonu'nun geliştirdiği fındık çeşitlerini de tavsiye eden Kızılcı, gerek dona karşı dayanıklı gerekse verim ve kalitesinin yüksek olduğu çeşitlere sahip olduklarını da ifade ederek şöyle konuştu:

Fındık üreticilerinin gündeminde artık yaşlanmış olan fındık bahçelerinin yenilenmesi vardır. Bu bahçeler yenilenirken özellikle yüksek rakımlı arazilerde geç meyveye yattığı için dona karşı dayanıklı olan yeni ürünümüz Okay28 ve Giresun Melezi çeşitlerimizle tescilini önümüzdeki günlerde yapacağımız üç ayrı çeşidimiz vardır. Bunlar Giresun kalitesinde fındık çeşitlerimizdir. Tek özellikleri zirai dona karşı dayanıklı ve verim kalitesinin yüksek olmasıdır. Aynı zamanda yeni kurulacak bahçelerde ise yeni üretmiş olduğumuz tek gövdeli aşılı fındıklarımızdır. Bunları üreticilerimize tavsiye ediyoruz. Üreticilerimizin bizzat gelerek istasyonumuzda bu fındıkları görme ve inceleme imkanları bulunmaktadır".


TTB T.C. Trabzon Valiliği İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Fındık Araştırma İstasyonu Fındık Tanıtım Grubu Karadeniz İhracatçı Birlikleri İstanbul İhracatçılar Birliği   
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Trabzon Ticaret ve Sanayii Odası Ulusal Fındık Konseyi Ülker


          Trabzon Ticaret Borsası
Pazarkapı Mah. Sahil Cad. No:103
TRABZON
0.462.326.45.05                   
Trabzon Ticaret Borsası

TOBB


 
           
Anasayfaİletişim | Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org | www.kalitelifindik.org © 2019 .Kaliteli Fındık Projesi 2012 Web Sitesi