Facebook Twitter Google Plus
Anasayfa / HABERLER / Fındıkta verim ve kalitenin arttırılması.
Fındıkta verim ve kalitenin arttırılması.
Paylaş :         Yazdır
Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.orgÜlkemizdeki yaşlı fındık bahçelerinin sökülerek yenilenmesi için, sektörle ilgili kamu ve özel kuruluşlarla işbirliğine giderek örnek çalışmalar yapan Trabzon Ticaret Borsası (TTB) tarafından yetkili ve ilgili bakanlıklara rapor gönderilerek, devlet tarafından vatandaşa bunun için maddi destek sağlanması istendi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı M. Mehdi Eker, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcaklıoğlu’na gönderilen rapor da şu görüşlere yer verildi.

Dünya fındık üretim ve ticaretinin büyük bölümünü elinde bulunduran ülkemizde son tespitlere göre 713 bin hektarlık bir alanda fındık tarımı yapılmaktadır.

Fındık tarımında ana üretim bölgesi olarak da adlandırılan Ordu, Giresun, ve Trabzon'da, yaklaşık 418 bin hektar ile fındık alanlarının büyük kısmı yer almaktadır

Fındığın ilk dikilip, yetiştirildiği yöre olan ve I. Standart Bölge olarak da adlandırılan bu kesimde fındık bahçelerinin önemli bir kısmı ekonomik ömürlerini doldurmuş, yani yaşlanmışlardır.


Tüketim artıyor, üretim azalıyor..

Son 10 yıldaki ortalama üretim miktarları baz alındığında yıllık 600 bin ton civarında gerçekleşen Türkiye rekoltesi içinde, bu yörede dekar başına üretimin 80-90 kg'a kadar düştüğü görülmektedir.

Türkiye'de üretimin düştüğü bir zaman trendinde özellikle 2009'dan sonra dış ve iç tüketimin arttığı, 2013 yılındaki rakamlara göre de 700 bin tonun üzerinde çıktığı anlaşılmaktadır. Bu durumda üretim, talebi karşılayamayacak bir duruma gelmiştir. Özellikle de Doğu Karadeniz'de sürekli bir verim düşüklüğü yaşanmaya başlanmıştır.

Sorunun çözümü için borsamızın, 2002 yılında gündeme getirdiği, 2012'de de "Kaliteli Fındık Projesi" ile ileriye taşıyıp, 2013 yılında "Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi"yle hayata geçirdiği uygulama, yaşlı bahçelerin yenilenebileceğini, üreticilerin de buna duyarlı ve istekli olduklarını ortaya koymuştur.

2013 yılında 10, 2014 yılında ise 45 yaşlı bahçede söküm yapılarak yeniden dikim gerçekleştirilip oluşturulan Örnek Bahçeler, üreticileri de harekete geçirmiştir. Kendi bahçelerini söküp, dikim yapanların sayısı başta Trabzon olmak üzere bölgede hızla artmaktadır.


Başbakan Davutoğlu’nun açıklaması..

Üreticilere ve devlete fındık alanlarının yenilenebileceğini gösterebilmek adına başlatılan çalışmalara hükümetimiz de gereken ilgiyi göstermiş ve Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, çay ile birlikte fındıkta yaşlı bahçelerin yenilenerek, verim ve kalitenin arttırılması için ön etütlere başlandığını Ordu'daki DOKAP Eylem Planı toplantısında açıklamıştır.

Bu nedenle, Borsa olarak başta Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olmak üzere sektörle ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliğine giderek yaptığımız bahçe yenileme çalışmalarından edindiğimiz tecrübeleri ve maliyetleri paylaşarak Başbakanımızın açıklamalarına destek olunması gerektiğine inanıyoruz.

Yaşlı bahçelerin yenilenmesi aşamasında devletin üreticilere destek olması gerektiği gerçeğinden hareketle, fidandan üretim veren ağaç aşamasına kadar asgari 5 yıllık bir sürede yapılması gereken uygulamalar bulunmaktadır.

Bunların başında söküm, fidan, dikim, gübre, işçilik ve diğer maliyetler gelmektedir. Üreticilerin 5 yıl süreyle bu bahçelerden ürün alamayacakları da göz önünde bulundurulduğunda destekleme için sosyal devlet anlayışının da devreye sokulması gerekmektedir.


Yenileme maliyeti dönümde 2.000 TL..

Bir dönümlük alanda yapılacak, kesim, söküm ve temizleme maliyetleri yaklaşık 1.100 TL tutmaktadır. Dikim ve 5 yıllık bakım maliyetleri de 900 lira civarında olmaktadır. Buna göre, bir dönüm için yaklaşık 2.000 TL'lik bir maliyet söz konusudur.

Bahçesinde Tarım Bakanlığı'nın kontrolünde yenileme yapacak üreticilere 5 yıl için bu miktar üzerinden tamamı veya bir kısmı ödenerek yaşlı bahçelerin yeniden dikimi, dolayısı ile dönüm başına üretimin 150 ile 250 kg arasına çıkması sağlanabilecektir.

Bu konuda, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı Fındık Araştırma İstasyonu ile bölgedeki İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri sorumlu tutulup, sektörle ilgili kuruluşların da içerisinde yer alacağı bir Yürütme ve Denetleme Kurulu oluşturulabilir.

Trabzon Ticaret Borsası olarak, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu konuda yapılacak çalışmalarda en önde yer almaya devam edeceğimizi özellikle belirtir, 2023 hedefinde fındık ihracatımızın 4 Milyar doları aşkın bir döviz girdisi sağlayarak ülke kalkınmasına hizmetinin arttırılması için gereğini bilgilerinize arz ve talep ederiz.


Fotoğraflar :
Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org
TTB T.C. Trabzon Valiliği İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Fındık Araştırma İstasyonu Fındık Tanıtım Grubu Karadeniz İhracatçı Birlikleri İstanbul İhracatçılar Birliği   
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Trabzon Ticaret ve Sanayii Odası Ulusal Fındık Konseyi Ülker


          Trabzon Ticaret Borsası
Pazarkapı Mah. Sahil Cad. No:103
TRABZON
0.462.326.45.05                   
Trabzon Ticaret Borsası

TOBB


 
           
Anasayfaİletişim | Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org | www.kalitelifindik.org © 2019 .Kaliteli Fındık Projesi 2012 Web Sitesi