Facebook Twitter Google Plus
Anasayfa / İmece Toplantıları / İmece Toplantıları (Karakaya)
İmece Toplantıları (Karakaya)
Paylaş :         Yazdır
Trabzon Ticaret Borsası’nın (TTB) koordinatörlüğünde geçen yıl uygulanmaya başlanan “Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi” kapsamında ikinci dönem çalışmaları için düzenlenen İmece toplantılarının ikincisi Trabzon’un Ortahisar ilçesine bağlı Karakaya Mahallesi’nde gerçekleştirildi.

Köy kahvesinde yapılan toplantıda konuşan TTB Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu, özellikle fındığın ana üretim bölgesi olan Ünye ilçesinden doğusunda verim ve kalitenin dönümde 80 kiloya kadar düştüğünü dikkat çekerek, “Oysa bu rakam en az 200 kilo olmalı. Ancak 70-80 yıllık yaşlı bahçelerle bunu yapabilmeniz mümkün değildir” diyerek şunları söyledi:

“Türkiye daha fazla üretip, daha fazla satarak fındıktan kazanmalıdır. Bunun için daha fazla çalışmak ve daha fazla çalışmak gerekir. Borsa olarak böyle bir çalışmaya önderlik ediyoruz. Örnek bahçeler kurup, üreticilerimizle bir araya gelip sorunları konuşuyoruz. Gayemiz ve hedefimiz üreticimi duyarlı hale getirip, devletimizi de bu çalışmayı örnek olarak gösterebilmektir. Bir yılda aldığımız mesafe bu açıdan sevindiricidir. Biz verim ve kaliteyi arttırma konusunda teşvik edici çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

Tarım İl Müdür Yardımcısı Mustafa Mazlum da,  üreticilere verim ve kaliteyi arttırma konusunda yardımcı olmaya çalıştıklarını vurgulayarak, “Eskiyen bahçelerin yenilenmesi, yeni olanların iyi budama ile gençleştirilmesi, yeni dikim sistemleri ve yeni türler çalışma alanımız içine giriyor. Üreticilerimizin konuya gösterdikleri duyarlılık sevindiricidir. Bunun daha da gelişmesi için çaba içindeyiz” diye konuştu.

Toplantıda daha sonra üreticilere birinci dönemde yapılan 9 örnek bahçe ile ilgili bilgiler verildi, sorular cevaplandırıldı. Toplantıya katılan üreticiler arasında kura çekilerek şanslı olanlara 5’er adet jüt çuval dağıtıldı. Ayrıca fındıkta yapılacaklar ve hastalıklarla mücadelenin anlatıldığı Fındık El Kitabı da dağıtıldı.

Anadolu’da kırsal kesimde dayanışmayı sağlayan ve İmece adı verilen toplantılar örnek alınarak düzenlenen program çerçevesinde her hafta bir köyde organizasyon yapılacak.

 


Fotoğraflar :
Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org
TTB T.C. Trabzon Valiliği İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Fındık Araştırma İstasyonu Fındık Tanıtım Grubu Karadeniz İhracatçı Birlikleri İstanbul İhracatçılar Birliği   
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Trabzon Ticaret ve Sanayii Odası Ulusal Fındık Konseyi Ülker


          Trabzon Ticaret Borsası
Pazarkapı Mah. Sahil Cad. No:103
TRABZON
0.462.326.45.05                   
Trabzon Ticaret Borsası

TOBB


 
           
Anasayfaİletişim | Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org | www.kalitelifindik.org © 2019 .Kaliteli Fındık Projesi 2012 Web Sitesi