Facebook Twitter Google Plus
Anasayfa / HABERLER / Fındıkta makineli tarıma doğru..
Fındıkta makineli tarıma doğru..
Paylaş :         Yazdır
Trabzon’daki örnek bahçelerde traktör ve çapa makinesi kullanılıyor. Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi’nin ikinci kısmı Eylül’de uygulanmaya başlanacak.

Trabzon Ticaret Borsası’nın koordinatörlüğünde, sektörle ilgili tüm kesimlerin desteği ve katılımı ile 2013’de uygulanmaya başlanan Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi kapsamında oluşturulan örnek bahçelerde makineli tarıma geçildi.

Projenin birinci aşamasında Ortahisar, Beşikdüzü, Arsin, Araklı ve Yomra ilçelerinde oluşturulan 9 bahçede toprak işlemesi ve yabancı otlarla mücadele traktör ve motorlu çapa makinesi kullanılarak yapılıyor.

Uygulamaya Yomra ilçesine bağlı İkisu Mahallesindeki Ömer Ustaömeroğlu’na ait 3 dönümlük örnek bahçede başlandı. Geleneksel ocak sistemi terk edilerek ikili sistemle 600 Giresun kaliteli fındığın dikildiği bahçede önce traktör kullanılarak toprak işlendi, motorlu çapa makinesi ile de yabancı ot mücadelesi yapıldı.

Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu, İşkur ile işbirliği yaparak bahçelerde çalıştırılmak üzere elaman desteği aldıklarını belirterek, “Yaşlı bahçelerin yeni fidanlar dikilerek yenilenmesinden sonra bakım çok önemlidir. Bunun için bahçe sahibi üreticilerimiz ile birlikte çaba gösteriyoruz. İş-Kur’dan sağladığımız eleman desteği önemlidir. Ancak, asıl önemli olan yenileme yaptığımız bahçelerin sahiplerinin göstereceği özendir” dedi.

 

PROJE DEVLET POLİTİKASI HALİNE DÖNÜŞTÜRÜLMELİ..

Fındıkta her aşamada uygun arazilerde makineli tarıma geçilmesinin düşük maliyet açısından büyük avantaj sağladığına dikkat çeken TTB Başkanı Köleoğlu şunları söyledi:

Toprağın işlenmesinden toplamaya kadar makineli tarıma geçilmesi için proje kapsamında çalışmalar yapacağız. Fındık gibi 2 milyar dolara yakın döviz kazandırıp, bölge ekonomisine ve istihdamına büyük kazanım sağlayan bir üründe her bakımdan yararlı politikalar uygulamalıyız.”

Şükrü Güngör Köleoğlu, bu yıl da yeni örnek bahçeler oluşturarak sayıyı arttıracaklarını vurgulayarak, büyük bölümü yaşlı bahçelerden oluşan Trabzon’da başlattıkları uygulamanın devlet politikası haline dönüştürülmesi için de sektörle ilgili tüm kurum ve kuruluşları harekete geçireceklerini söyledi.

Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi, TTB’nin koordinasyonunda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı Fındık Araştırma İstasyonu ve Trabzon Tarım İl Müdürlüğü ortaklığı ile sürdürülüyor. Projeye TOBB, Karadeniz ve İstanbul Fındık ve Mamulleri Birliği’nin oluşturduğu Fındık Tanıtım Grubu, Doğu Karadeniz İhracatçı Birliği, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Türkiye Ziraat Mühendisleri Odası, Ulusal Fındık Konseyi’nin yanı sıra bazı özel sektör kuruluşları da destek veriyor.

Projede örnek bahçelerin sökümü, dikimi ve bakımı ile ilgili tüm harcamalar oluşturulan ortak fondan karşılanıyor. Yeniden oluşturulan bahçelerde geleneksel ocak yönteminin dışında iki ve tekli dikim sistemleri uygulanıyor.

 

Fotoğraflar :
Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org
TTB T.C. Trabzon Valiliği İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Fındık Araştırma İstasyonu Fındık Tanıtım Grubu Karadeniz İhracatçı Birlikleri İstanbul İhracatçılar Birliği   
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Trabzon Ticaret ve Sanayii Odası Ulusal Fındık Konseyi Ülker


          Trabzon Ticaret Borsası
Pazarkapı Mah. Sahil Cad. No:103
TRABZON
0.462.326.45.05                   
Trabzon Ticaret Borsası

TOBB


 
           
Anasayfaİletişim | Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org | www.kalitelifindik.org © 2019 .Kaliteli Fındık Projesi 2012 Web Sitesi