Facebook Twitter Google Plus
Anasayfa / HABERLER / Fındık projesinde ikinci aşama..
Fındık projesinde ikinci aşama..
Paylaş :         Yazdır
-Trabzon’da Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi İmece Toplantısı ile başlayacak.

-Fındık Çeşitleri Bahçesi kurulacak.

-TTB Başkanı Köleoğlu, “Örnek bahçeler ve proje çalışmamız amacına ulaşmıştır.”

-Trabzon Tarım İl Müdürü Gülbay; “Bakanlık konu üzerinde çalışma yapıyor.”

Trabzon Ticaret Borsası’nın (TTB) koordinasyonunda 2013’de Trabzon’da uygulanmaya başlanan Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi’nin ikinci dönemi “İmece Toplantıları” ile hayata geçirilecek.

Projenin 2014 uygulamaları ile ilgili toplantı TTB’da yapıldı. Toplantıya TTB Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Trabzon İl Müdürü Cahit Gülbay, Fındık Araştırma İstasyonu Müdürü Gökhan Kızılcı ve proje sorumluları katıldı.

Toplantıda birinci dönemde 10 bahçede yapılan uygulamalar ile yaşanan aksaklıklar ile, ikinci dönemde söküm ve dikim yapılacak bahçelerle ilgili başvurular ele alındı. Yeni dönemde üretici eğitimleri için yapılacak İmece Toplantıları’na 10 Ekim’de başlanması, 10 bin adet olarak bastırılan Fındık El Kitabı’nın üreticilere Tarım İlçe Müdürlükleri kanalıyla dağıtılması kararlaştırıldı.

Toplantıda konuşan TTB Yönetim Kurulu Başkanı Köleoğlu, borsa olarak fındıktaki verim ve kalite sorununu 2002’den beri gündemde tutmaya çalıştıklarını, 2013’de ise sektörle ilgili tüm tarafları bir çatı altında toplayarak hareket etmeye başladıklarını belirterek, “Oluşturduğumuz örnek bahçeler ve proje ile ilgili diğer çalışmalarımız konuya kamunun dikkatini çekmek noktasında başarılı olmuştur. Devlet bu işe el atmıştır. Son şura kararlarına alınmıştır. Ayrıca benzeri uygulamayı birçok borsa, ihracatçı firma ve üretici birlikleri hayata geçirmeye başlamışlardır” dedi.

Trabzon Tarım İl Müdürü Cahit Gülbay’da, bakanlık olarak tarımsal üretimle ilgili düzenlenen tüm toplantılarda projenin örnek olarak gösterildiğini vurgulayarak şunları söyledi:

“Bakanlığımız verim ve kalitenin arttırılması için devletin yapabilecekleri üzerinde detaylı olarak çalışma yapıyor. Bunlar devam ederken, bizler Trabzon’daki faaliyetlerimizi arttıracak ve örnek olmaya devam edeceğiz. Bu konuda destek olan herkese teşekkür ediyoruz. Tüm ilçelerimizdeki ekiplerimiz ve özellikle de tarımsal geliştirme uzmanlarımızla konuya ilgiyi ve talebi arttıracağız”

Proje kapsamında, Türkiye’de üretilen fındık çeşitlerinden örnek bir bahçenin tanıtım amaçlı olarak kurulması kararlaştırıldı. Ayrıca fındık çeşitleri için tanıtım kataloğu da hazırlanacak. Fındık El Kitabı’nın sektörle ilgili kuruluşlar tarafından bastırılıp dağıtılmasına da izin verilecek.

10 Ekim de başlatılacak ve her ilçede en az bir kez düzenlenecek “İmece Toplantıları”nda ise üreticilere teknik ve piyasa konularında bilgiler verilecek. Jüt çuval ve Fındık El Kitabı dağıtılacak.

 


Fotoğraflar :
Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org
TTB T.C. Trabzon Valiliği İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Fındık Araştırma İstasyonu Fındık Tanıtım Grubu Karadeniz İhracatçı Birlikleri İstanbul İhracatçılar Birliği   
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Trabzon Ticaret ve Sanayii Odası Ulusal Fındık Konseyi Ülker


          Trabzon Ticaret Borsası
Pazarkapı Mah. Sahil Cad. No:103
TRABZON
0.462.326.45.05                   
Trabzon Ticaret Borsası

TOBB


 
           
Anasayfaİletişim | Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org | www.kalitelifindik.org © 2019 .Kaliteli Fındık Projesi 2012 Web Sitesi