Facebook Twitter Google Plus
Anasayfa / HABERLER / Fındığı daldan değil, yerden toplayın..
Fındığı daldan değil, yerden toplayın..
Paylaş :         Yazdır
Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.orgTrabzon Ticaret Borsası’nın (TTB) Kaliteli Fındık Projesi kapsamında geçen yıl “Fındığı daldan değil, yerden toplayın” sloganı ile başlattığı kampanyaya üreticilerin bu yılda ilgi göstermesi için çalışmalar yapılıyor.

TTB’den yapılan açıklamaya göre, geçen yıl değişik ebatlarda bastırılan bin afiş ile fındığı daldan değil, yerden toplama ile sağlanacak kazanımların yer aldığı 5 bin broşürün il genelinde asılması ve dağıtılması ile başlatılan kampanya da üreticilerin önceki yıllara göre yaklaşık yüzde 15’inin fındığı tam olgunlaştıktan sonra yerden toplaması sağlanmıştı.

TTB Meclis Başkanı Mehmet Cirav kampanyanın eldeki broşürlerin dağıtılıp, afişlerin asılması ve iletişim araçları ile üreticilerin uyarılması şekliyle bu yıl da sürdürüldüğünü belirterek, “Bu yıl 30 Mart’ta meydana gelen don olayının etkisiyle de rekoltede geçen yıla göre azalma var. Bu kaybı asgariye indirmek için bu yıl daldan değil yerden toplamaya daha da bir önem vermeli, yönelmeliyiz” dedi.

Cirav, Trabzon’da bir dönümden elde edilen fındık miktarının 150-200 kilogramdan 70-80 kilograma kadar düştüğüne dikkat çekerek, “Miktarda azalma, kalitede düşüklük fındıktan kazancı azaltıyor, kaybı arttırıyor. Bunu önlememiz lazım. Bunun kısa, orta ve uzun vadede alınması gereken tedbirleri var. Kısa vadede tedbirler arasında yer alan erken hasadın önlenmesi ve fındığın yerden toplanması ile ilgili üreticilerimizi çeşitli şekillerde uyarıyoruz” diye konuştu.

Üreticilere dağıtılan broşürlerde, yerden toplanan fındıkların 2-3 randıman daha fazla verdiği, işçilikten tasarruf sağlandığı, fındık ağacının zarar görmesinin önlendiği, daha çabuk kuruduğu gibi uyarılar yer alıyor.

Dünya fındık üretiminin yüzde 75’e yakın kısmının gerçekleştirildiği ülkemizde 700 bin  hektarı aşkın alanda fındık tarımı yapılıyor. Fotoğraflar :
Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org
TTB T.C. Trabzon Valiliği İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Fındık Araştırma İstasyonu Fındık Tanıtım Grubu Karadeniz İhracatçı Birlikleri İstanbul İhracatçılar Birliği   
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Trabzon Ticaret ve Sanayii Odası Ulusal Fındık Konseyi Ülker


          Trabzon Ticaret Borsası
Pazarkapı Mah. Sahil Cad. No:103
TRABZON
0.462.326.45.05                   
Trabzon Ticaret Borsası

TOBB


 
           
Anasayfaİletişim | Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org | www.kalitelifindik.org © 2019 .Kaliteli Fındık Projesi 2012 Web Sitesi