Facebook Twitter Google Plus
Anasayfa / HABERLER / BUDAMA FINDIKTA VERİMİ ASGARİ YÜZDE 30 ARTTIRIYOR.
BUDAMA FINDIKTA VERİMİ ASGARİ YÜZDE 30 ARTTIRIYOR.
Paylaş :         Yazdır
Ülkemizin en önemli tarımsal ihraç ürünlerinden olan fındıkta, verim ve kaliteyi arttırmak amacıyla başlatılan kampanya çerçevesinde Trabzon'da yeniden dikim yapılarak kurulan örnek bahçelerdeki fidanların budanmasına başlandı.

Trabzon Ticaret Borsası'nın (TTB) önderliğinde oluşturulan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Trabzon İl Müdürlüğü ile merkezi Giresun'da bulunan Fındık Araştırma Enstitüsü'nün katılımı ve sektörle ilgili kuruluşlarında maddi destekleri ile 2013 yılında başlatılan Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi kapsamında  sökülen yaşlı bahçelerde yapılan yeniden dikimde büyüyen fidanlar budanma aşamasına geldi.

İlk yıl sökülen 10 yaşlı bahçenin tek dal, ikili ve ocak sistemi ile yeniden dikilmesi ile büyüyen fidanlar Trabzon İl Müdürlüğü uzmanları tarafından budanırken, bahçe sahiplerine de budama işlemi öğretiliyor.

Proje kapsamında ilk olarak Yomra İkisu ve Ortahisar Karakaya mahallerinde ikili sistemle dikilen bahçelerde Ziraat Mühendisi Erdal Yığcı tarafından budama işlemi gerçekleştirildi.

Bahçe sahipleri ile birlikte budama işlemini gerçekleştiren Erdal Yığcı, 3 yıllık olan fidanların bazılarında bu yıl fındık oluştuğunu da hatırlatarak, budama işleminin tekniğine uygun ve bilinçli bir şekilde şimdiden yapılmasının şart olduğunu  söyledi. Yığcı, doğru bir budamanın üründe kaliteyi ve verimi asgari yüzde 30 oranında arttırdığına da dikkati çekti.

Öte yandan, TTB ile Trabzon Tarım İl Müdürlüğü'nün doğru budamayı yaygınlaştırmak için Halk Eğitim Merkezi ile işbirliği yaparak Trabzon'un 9 ilçesinde açmaya karar verdikleri budama kurslarının da hazırlıkları sürüyor.

9 ilçede yaklaşık 200 üreticinin eğitilerek sertifikalandırılmasının yapılacağı kurslara katılanlara budama işlemi için gereken araç-gereçler ücretsiz olarak verilecek. Kurslara katılanlardan bahçesini en iyi şekilde budayan 3 üreticiye de şarjlı panter testere hediye edilecek.

Trabzon'da başlatılan ve sonrasında tüm fındık üretim bölgesindeki kurum ve kuruluşlar tarafından da örnek alınarak uygulanan proje kapsamında şimdiye kadar 63 yaşlı fındık bahçesi sökülerek yeniden dikim yapılmıştı.


Fotoğraflar :
Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org
TTB T.C. Trabzon Valiliği İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Fındık Araştırma İstasyonu Fındık Tanıtım Grubu Karadeniz İhracatçı Birlikleri İstanbul İhracatçılar Birliği   
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Trabzon Ticaret ve Sanayii Odası Ulusal Fındık Konseyi Ülker


          Trabzon Ticaret Borsası
Pazarkapı Mah. Sahil Cad. No:103
TRABZON
0.462.326.45.05                   
Trabzon Ticaret Borsası

TOBB


 
           
Anasayfaİletişim | Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org | www.kalitelifindik.org © 2019 .Kaliteli Fındık Projesi 2012 Web Sitesi