Facebook Twitter Google Plus
Anasayfa / HABERLER / BAŞKAN'DAN BAŞBAKAN'A TEŞEKKÜR..
BAŞKAN'DAN BAŞBAKAN'A TEŞEKKÜR..
Paylaş :         Yazdır
Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.orgTrabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu, fındık ve çay da bahçelerin yenilerek verim ve kalitenin arttırılması için devlet eliyle çalışmalar yapılacağını açıklayan Başbakan Ahmet Davutoğlu'na teşekkür etti.

Şükrü Güngör Köleoğlu, Başbakan Davutoğlu'nun Ordu'da Doğu Karadeniz Projesi'nin eylem planını açıklarken, "Çay ve fındığın ürün kalitesini artıracağız. Ekonomik ömrünü tamamlamış çay ve fındık bahçelerinin süratle yenilenebilmesi için model etüdü geliştiriyoruz" diye beyanda bulunduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

"Borsamızın öncülüğünde 2 yıldır uygulamaya koyduğumuz yaşlı fındık bahçelerinin sökülerek yenilenmesi ile verim ve kalitenin arttırılması projesi Başbakanımızın beyanı ile planladığımız hedefine varmıştır. Kendilerine fındık sektörü adına teşekkür ediyoruz.

Yaşlı bahçeleri söküp, yerlerine geleneksel ocak sisteminden farklı olarak tek dal ve sıralı dikim şekliyle dikimle yapılan yenileme çalışmalarına halkımızın ilgisinin artmasının ardından devletimizin de el atması en büyük destektir. Verim ve kaliteyi arttıracak bu yenilemenin olabileceğini ortaya koymak için biz çok çaba gösterdik. Şimdi devlet tarafından bahçelerini yenileyecek üreticilerimiz için destekleme sistemi oluşturulacaktır. Bu konuda da  tecrübelerimizi ve bilgilerimizi yetkililere raporla sunarak, sistemin kısa sürede hayata geçirilmesi için çaba göstereceğiz."

TTB Başkanı Köleoğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı Trabzon İl Müdürlüğü ve Fındık Araştırma İstasyonu'nun katkılarıyla 54 örnek bahçe oluşturduklarını, bu çalışmalara, TOBB ve Fındık İhracatçı Birlikleri ile sektörle ilgili tüm kurum ve kuruluşların destek verdiğini hatırlatarak, "Devletin soruna el atması, halen dekarda 70-80 kilograma kadar düşen verimin 150-200 kilograma çıkması demektir. Türkiye'nin daha verimli ve kaliteli üretim yapması, geçtiğimiz yıl 2.3 milyar dolara kadar yükselen ihracatımızın kısa süre sonra 3-4 milyar dolara çıkması anlamına gelir" dedi.

Şükrü Güngör Köleoğlu, Başbakan Davutoğlu'nun yaşlı fındık ve çaylık alanların yenilenmesi devlet adına verdiği söze, üreticilerin de katkıda bulunacaklarını proje çalışmaları sırasında ortaya koyduklarını da hatırlatarak, "Hep birlikte üretecek, hep birlikte çalışacak ve hep birlikte kazanacağız. Çünkü, birlikten kuvvet doğar" diye konuştu.

 


TTB T.C. Trabzon Valiliği İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Fındık Araştırma İstasyonu Fındık Tanıtım Grubu Karadeniz İhracatçı Birlikleri İstanbul İhracatçılar Birliği   
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Trabzon Ticaret ve Sanayii Odası Ulusal Fındık Konseyi Ülker


          Trabzon Ticaret Borsası
Pazarkapı Mah. Sahil Cad. No:103
TRABZON
0.462.326.45.05                   
Trabzon Ticaret Borsası

TOBB


 
           
Anasayfaİletişim | Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org | www.kalitelifindik.org © 2019 .Kaliteli Fındık Projesi 2012 Web Sitesi